O kursie

„Docenić bibliotekę - jak skutecznie prowadzić rzecznictwo”

Sformułowanie „rzecznictwo” brzmi obco? Budzi wątpliwości? Nic dziwnego! Pojęcie to, pochodzące od angielskiego słowa advocacy, jest w Polsce dość młode i rzadko używane. W skrócie, oznacza występowanie w czyimś imieniu (np. jakiejś grupy ludzi, organizacji, instytucji). Po to, by osiągnąć określony cel - na przykład otrzymać wsparcie niezbędne do realizacji określonego pomysłu, pozyskać fundusze etc. Działania rzecznicze powinny więc prowadzić wszystkie biblioteki! Podczas naszego kursu podpowiadamy, w jaki sposób robić to naprawdę skutecznie.

DLA KOGO

Do udziału w kursie zapraszamy przede wszystkim biblioteki publiczne z małych miejscowości. Mogą wziąć w nim udział również inne zainteresowane nim osoby. Polecamy go szczególnie także pracownikom bibliotek szkolnych, pedagogicznych czy wojskowych, przedstawicielom organizacji pozarządowych, osobom zatrudnionym w domach kultury i innych gminnych instytucjach. 

CZAS TRWANIA

Szacujemy, że do ukończenia kursu potrzeba około 15 godzin. Czas ten możesz wydłużyć lub skrócić, w zależności od Twojego tempa nauki i potrzeb. Pamiętaj, z kursu korzystasz indywidulanie - w takim rytmie, jak chcesz, i kiedy chcesz!   

PROGRAM KURSU 

 1. WPROWADZENIE - czyli podstawowe informacje o tym, o tym czym jest rzecznictwo, w jaki sposób je poradzić i do kogo kierować.

 2. ZASOBY BIBLIOTEKI - czyli przegląd tego, czym dysponuje biblioteka, i co może się przydać do prowadzenia działań rzeczniczych.

 3. PROBLEM RZECZNICZY - czyli moment weryfikacji, czy dana sprawa rzeczywiście może być rozwiązana za pomocą rzecznictwa.

 4. CELE RZECZNICZE - czyli decyzja, co chcemy osiągnąć prowadząc działania rzecznicze.

 5. OKREŚLENIE ADRESATÓW RZECZNICTWA - czyli osób, do których będziesz się zwracać, aby uzyskać wsparcie Twojego pomysłu.

 6. ANALIZA ADRESATÓW - czyli ustalenie, jakie jest nastawienie adresatów do rzeczniczego celu, rozpoznanie ich potrzeb i możliwości działania. 

 7. PRZEKAZ RZECZNICZY - czyli tworzenie krótkiej wypowiedzi, która może Ci pomóc w realizacji rzeczniczego celu. 

 8. PREZENTACJA O BIBLIOTECE - czyli przygotowanie atrakcyjnej prezentacji o bibliotece i jej działalności, na przykład do wykorzystania na posiedzeniu rady gminy. 

 9. REGULARNE DZIAŁANIA I KAMPANIE RZECZNICZE - czyli katalog rozmaitych działań, jakie z sukcesem zrealizowały polskie biblioteki, a także praktyczne wskazówki na temat realizacji kampanii rezczniczych. 

 10. RELACJE Z MEDIAMI - czyli skuteczne sposoby komunikowania się z dziennikarzami, które sprawią, że o bibliotece będzie głośno.

 11. BUDOWANIE WIZERUNKU I DOBRYCH RELACJI PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ BIBLIOTEKI I MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE - czyli zestaw wskazówek na temat tworzenia ciekawej i atrakcyjnej strony www oraz skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych.

KORZYŚCI

  • Zbudujesz naprawdę dobre relacje biblioteki z samorządem. 

  • Wzmocnisz pozytywny wizerunek Twojej biblioteki.

  • Będziesz mieć gotowy Plan Rzecznictwa.

  • Zaangażujesz cały zespół w prowadzenie działań rzeczniczych.

  • Śmiało zrealizujesz nowe pomysły.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNE

  • Do korzystania z kursu będzie Ci potrzebny komputer z dostępem do internetu, na którym będzie zainstalowana wtyczka Adobe Flash Player. Jest ona niezbędna, by multimedialne moduły wyświetlały się poprawnie.

  • Aby wziąć udział w kursie, należy się zarejestrować klikając przycisk „ZAPISZ SIĘ”. Podczas rejestracji musisz podać swoje imię, nazwisko oraz adres e-mail, a także zaznaczyć, jakiego rodzaju instytucję reprezentujesz (do wyboru masz następujące możliwości: biblioteka publiczna, biblioteka szkolna, biblioteka pedagogiczna, inna biblioteka, organizacja pozarządowa, dom kultury, inna instytucja). Następnie na podany w formularzu e-mail otrzymasz potwierdzenie rejestracji. Taki mail musisz otworzyć, potwierdzić rejestrację i… gotowe! Odtąd będziesz już mieć możliwość zalogowania się i korzystania z kursu.

  • Z kursu możesz korzystać jak chcesz i kiedy chcesz. Naukę możesz przerwać w każdej chwili - gdy zalogujesz się ponownie, zaczniesz od tego miejsca, w którym skończyłaś/skończyłeś swoja pracę.

  • W każdej chwili będziesz mieć także możliwość zmiany swoich danych oraz usunięcia swojego konta.

  • Twoje postępy w nauce nie będą widoczne dla innych uczestników kursu.

  • Zanim zaczniesz kurs, pobierz Plan Rzecznictwa. To prosty dokument, który będziesz uzupełniać w trakcie kursu - w rezultacie opracujesz gotowy plan działań dla Twojej biblioteki.

  • W każdej chwili możesz skorzystać z forum dyskusyjnego - aby coś skomentować, zapytać o opinię innych uczestników kursu, podzielić się jakąś ciekawą informacją. 

  • Po przejściu każdego modułu czeka Cię krótki test (w razie niepowodzenia można go powtórzyć). W momencie, gdy przejdziesz cały kurs i zaliczysz wszystkie teksty, otrzymasz elektroniczny certyfikat (będzie go można wygenerować klikając przycisk „Pobierz certyfikat”, następnie taki dokument będzie można zapisać na swoim komputerze i wydrukować, np. na domowej drukarce).

DODATKOWE ZASOBY

Podręcznik „Docenić bibliotekę - jak skutecznie prowadzić rzecznictwo”

Last modified: Saturday, 14 July 2018, 2:35 PM